טרמפולינות לחצר

טרמפולינות לחצר יכולות להיות בידור לכל בני המשפחה והחברים המבקרים. טרם פגשנו אנשים שלא מתרגשים לראות טרמפולינה, ממש בחצר האחורית (או הקדמית). טרמפולינות לחצר יכולות לאפשר אינסוף שעות של קפיצות, הנאה ואף פעילות גופנית. נכון הדבר, כשהן באות עם מקדמי ביטחון ואביזרי בטיחות.

 

איך לבחור טרמפולינות לחצר?

לפני שנעסוק בשאלה, אילו טרמפולינות לחצר יכולות להתאים – אפשר לקחת בחשבון כל מיני גורמים רלוונטיים. כמובן, מחיר יכול להיות גורם רלוונטי, בייחוד אם יש תקציב מסוים. ועם זאת, אפשר שזה לא הגורם היחידי או אפילו העיקרי. הסיבה לכך, היא שטרמפולינות יכולות להגיע בכל מיני ממדים, גדלים, צורות וסגנונות. ובסופו של דבר, אנחנו כנראה רוצים להשתדל לבחור אחת שתתאים למצב, לרצון, ולצרכים.

 

טרמפולינות לחצר במגוון צורות

מבחינת צורות, הרי שטרמפולינות יכולות להגיע בשלל מבנים. טרמפולינות לחצר עגולות, לדוגמה, הן דיי פופולריות. יש להן את היתרונות שלהן, אם כי הן לא בהכרח הבחירה הטובה ביותר עבור כל תרחיש אפשרי.

טרמפולינות לחצר עגולות יכולות לאפשר מעין תגובה שווה, תגובת כוח שווה מצד הקפיצים המותקנים בהן כלומר, לא משנה איפה והיכן קופצים בטווח של הפרימטר שלהן, אפשר שהקפיץ יספק מידת "תגובה" שווה.  מדובר על תגובה שמאפשרת לקופצים למצוא את דרכם לכיוון אמצע הטרמפולינה. שזה נחמד, עבור קופץ אחד. ועם זאת, כשיש יותר מאחד – זה כנראה אומר שכמה מהם יכולים להיפגש "באמצע". זה בסדר אם כולם פחות או יותר מודעים לנתיב שלהם ולאחרים במרחב, ועם זאת – זה מחייב שהילדים באמת יהיו מודעים לעצמם ולאחרים במרחב. כך שהטרמפולינה כמו משאירה להם את האחריות הזאת.

ועם זאת, באם ילדים קופצים באופן לבדי ועצמאי, הרי שטרמפולינה עגולה יכולה להיות נהדרת, גם כשהיא מכוונת אותם ישר לאמצע שטח הקפיצה. מה גם, זה משפיע על נתיב התנועה שלהם, כך שלא משנה איפה הם קופצים אפשר שתהיה משיכה חזרה למרכז – במקום אל מחוץ לגבולות הטרמפולינה.

 

טרמפולינות לחצר עגולות

בעיקרון טרמפולינות לחצר עגולות יכולות לבוא בכמה גדלים. אם הן קטנות ואישיות, אז כמובן הן מספיקות רק לאדם אחד (כנראה), והן כנראה יתאימו לאימונים אישיים מאשר למשחק. כמו גם, הקפיציות שלהן לא בהכרח תהיה חזקה כמו אצל טרמפולינות לחצר גדולות יותר. כך שהקפיצות לא בהכרח יהיו חזקות במיוחד, וילדים יכולים "להבין את הקטע", דיי מהר, ולא להמשיך ולהתרגש מהאפשרות לקפוץ כך באוויר ועל משטח הקפיצה. "הדרך האמצעית", יכולה להיות טרמפולינה שהיא קצת יותר גדולה מן הגודל האישי, שמספקת מספיק "כוח קפיצה", ועם זאת מאפשרת מספיק מקום רק לאדם, או ילד אחד – כך שלא יהיה פיתוי לקפוץ כמה ביחד. מכאן ואילך ישנן טרמפולינות לחצר שהן יותר ויותר גדולות, שיכולות לאפשר כמה "קופצים" בו זמנית, כמו גם לאפשר המון-המון משחק עקב "כוח הקפיצה" הנתון בהן. כמו גם, יש יותר מרחב לסלטות ומה לא. ומספיק מרחב לתת להורים להיכנס למשחק.

ונקודה אחרונה לגבי טרמפולינות לחצר, באם הן עגולות – אפשר שהן יעלו פחות מאשר טרמפולינות לחצר בצורות אחרות.

 

טרמפולינות לחצר אליפטיות

טרמפולינות לחצר אליפטיות, או אובליות (OVAL), יכולות לעבוד קצת אחרת. העיצוב האליפטי יכול להציע מעין כוח שמושך למרכז המשטח, כמו אצל העגולות. ועם זאת, הוא מציע יותר שטח קפיצה מאשר טרמפולינות לחצר עגולות מאותו גודל. ועם זאת, כאמור, מי שקופץ בפרימטר של הטרמפולינה יכול לחוות כוח שמושך אותו חזרה למרכזה. באופן מסוים, טרמפולינה בצורה אליפטית יכולה להציע מעין שילוב בין טרמפולינה עגולה ומרובעת. המסגרת של טרמפולינה אליפטית יכול להיעשות מפלדה עבה וכבדה יותר מאשר מזו העגולה.

 

טרמפולינות לחצר לקופצים מרובים

יתרה מכך, טרמפולינות לחצר אליפטיות יכולות ממש להתאים לקופצים מרובים – שכן עקב כך ששטח הקיפצה בהן הוא מאורך יותר – אפשר שכמה חבר'ה יוכלו לקפוץ בבת אחת באזורים שונים, מבלי להיכנס לנתיבי התנועה המשותפים. כלומר, מבלי להתערבב תוך כדי תנועה. ייתכן שלא ניתן למצוא טרמפולינות לחצר אליפטיות קטנות, אולי רק בגדלים ממוצעים ומעלה. אנחנו מניחים שהסיבה לכך היא שהן למעשה נועדו לקופצים מרובים בכל מקרה, ועל כן מידות קטנות פחות רלוונטיות. מה גם שהן לא בדיוק "דגם בסיס", אלא קצת יותר ייעודי "לכיף בחצר". זאת לפחות, לפרשנותנו.

 

טרמפולינות לחצר מרובעות

מנגד, טרמפולינות לחצר מרובעות, יכולות להיות מאוד שונות מן העגולות שתיארנו עד כה. בעיצוב מרובה, הקפיצים בכל צד לא מגיבים כפי שהם מגיבים על הדגמים העגולים. כך שמי שקופץ יכול להישאר "במקומו" ביתר קלות. למעשה, אפשר שזה יהיה יותר קל לנחות בנקודה ממנה התחילה הקפיצה.

יתרון נוסף עבור טרמפולינות לחצר מרובעות, הוא שהן יכולות לנצל את החלל באופן מיטיב. באם ישנה גדר, אפשר לנצל את האזור התחום באופן "מלא יותר", על ידי שימוע בצורה מרובעת מאשר בצורה עגולה ו/או אליפטית. אם כי, כמובן יש עניין לשמור מרווח ביטחון מהגדר, בכל מקרה (כמה מטרים מכל קיר או משטח). כמו גם, לפעמים זה נעים יותר להשאיר שטח פנוי בכל מקרה, למטרות אסתטיות ותחושתיות.

טרמפולינות לחצר בצורות מלבניות

טרמפולינות לחצר מלבניות לעומת זאת – יכולות להציע את שטח הקפיצה הגדול ביותר מבין כל הצורות. יש שיגידו שזו הסיבה שעושים בהן שימוש בתחרויות ספורט והתעמלות שונות. ציטוט מסוים מהרשת מביא שמי שהמציא את הטרמפולינה ב-1934, ג'ורג' ניסן, השתמש בעיצוב מלבני הדגם הראשון שיצר, לכאורה.

עם טרמפולינות לחצר אלו ניתן להגיע לגדלים באמת גדולים ואף לרמות מקצועיות (שכן יש כאלו שבאמת עושים בהן שימוש מקצועי), ועם זאת אפשר לבדוק מהו הגודל והאיכות שבאמת רוצים.

טרמפולינות לחצר
דילוג לתוכן